Biznes

Joanna Drewla z Servier: inwestycje zagraniczne przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki

Servier nie tylko produkuje w Polsce leki, ale też przenosi nowoczesne technologie do różnych dziedzin polskiej gospodarki. Współpracujemy z ośrodkami naukowymi i prowadzimy tu działalność badawczo-rozwojową – powiedziała Joanna Drewla, dyrektor generalna polskiego oddziału francuskiej firmy farmaceutycznej Servier w trakcie debaty na temat wpływu inwestycji zagranicznych na polską gospodarkę. Debata odbyła się podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji związanych z rozwojem przedsiębiorczości i nauki, a także reprezentanci dużych zagranicznych firm mających oddziały w Polsce.

„My nie tylko produkujemy tu innowacyjne leki i przenosimy bardzo nowoczesny know-how do naszej lokalnej fabryki, ale też na różnym poziomie rozwoju leku współpracujemy z wieloma ośrodkami naukowymi, m.in. z akademiami medycznymi i klinikami. Robimy razem m.in. badania chemiczne i podstawowe analizy w ośrodkach akademickich” – wyjaśniła Joanna Drewla.

Oceniła ona, że Polacy są znakomitymi specjalistami we wdrażaniu na rynek projektów zaawansowanych technologicznie. Jej zdaniem, Polska jest bardzo rozwojowym rynkiem dla przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, problemem jednak jest brak przewidywalności dla producentów leków, związany z tym, że działają oni na rynku regulowanym i co 3 lata zmieniają się ceny leków refundowanych. „Nie wiemy, gdzie się znajdziemy za trzy lata, to bardzo utrudnia planowanie długoterminowe, np. decyzję o rozbudowie fabryki – mówiła. – Oczekiwałabym większej przewidywalności, wtedy łatwiej by nam było przekonać naszą centralę np. o kolejnych inwestycjach” – tłumaczyła.

Według niej, inwestycje zagraniczne w Polsce są komplementarne z rozwojem polskich firm. „Komplementarny jest również rozwój kapitału ludzkiego. Obecnie zatrudniamy około 500 pracowników, wszyscy są Polakami. Mamy specyficzną politykę kadrową: nie szukamy ludzi z 20-letnim doświadczeniem. Zatrudniamy raczej młodych ludzi, którzy wraz z naszą firmą się rozwijają. To jeden z czynników, który powoduje, że ludzie od nas nie odchodzą. W trakcie kariery pełnią różne funkcje, niekoniecznie te same, a potem przenoszą tę kulturę pracy na zewnątrz” – mówiła Joanna Drewla.

Servier ma fabrykę leków zlokalizowaną na warszawskiej Białołęce. Na świecie firma ma 10 zakładów produkcyjnych, a polski zakład jest w tym zestawieniu piątym co do wielkości. Każdego dnia w zakładzie jest produkowanych średnio 5 mln tabletek, a rocznie jest wytwarzanych blisko 26 mln opakowań leków. 60% produkcji jest kierowana na rynek polski, a 40% – na eksport. Firma zainwestowała w zakład ok. 150 mln zł i stale inwestuje w rozwój linii produkcyjnych.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP | Fot. PAP/S. Leszczyński

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close