Prawo

Jak prawodawstwo UE jest wdrażane w terenie?

Władze samorządowe wdrażają około dwóch trzecich prawodawstwa UE. Komitet Regionów uruchamia pilotażowy projekt, który ma na celu jego poprawę.

W fazie pilotażowej nowego projektu “Sieć regionalnych centrów” (#RegHub) w latach 2019–2020 weźmie udział 20 regionów. Celem projektu jest uzyskanie informacji zwrotnych od władz lokalnych i regionalnych na temat wdrażania prawodawstwa UE w terenie, co pozwoli usprawnić przepisy unijne i przybliżyć je obywatelom UE.

Podczas fazy pilotażowej projektu (2019–2020) KR zasięgnie opinii 20 wybranych regionów w celu przetestowania metod przekazywania informacji zwrotnych na temat wdrażania wybranych polityk UE np. w zakresie zamówień publicznych, zmiany klimatu, ochrony środowiska, spójności.

Zaproszenia do udziału w projekcie wysłano do wszystkich czlonkow KR-u i przedstawiono wszystkim przedstawicielstwom regionalnym w Brukseli. Termin zgłoszeń upływa 30 listopada 2018 r. Wybór 20 regionów będzie opierał się na trzech kryteriach: równowaga geograficzna, zobowiązania polityczne i administracyjne oraz doświadczenia w realizacji polityki UE. Pojęcie “region” należy rozumieć w szerokim sensie jako jednostkę samorządu terytorialnego wdrażającą politykę UE: prowincje, departamenty, landy, hrabstwa, obszary metropolitalne, duże miasta lub grupy mniejszych miast i obszary transgraniczne takie jak euroregiony.

W połowie grudnia ogłoszona zostanie lista 20 regionów wybranych do fazy pilotażowej. Zostaną one zaproszone do uczestnictwa w pierwszych warsztatach, które odbędą się w Brukseli 31 stycznia 2019 r. Regionalne centra zostaną prawdopodobnie zainaugurowane przy okazji Europejskiego Szczytu Regionów i Miast , który odbędzie się w Bukareszcie 14 i 15 marca 2019 r.

Jeśli projekt pilotażowy okaże się sukcesem, zostanie w pełni uruchomiony w 2021 r. i otwarty dla wszystkich regionów UE, które wyrażą chęć udziału.

Jak podkreśla Komitet Regionów, władze lokalne i regionalne wdrażają około dwóch trzecich prawodawstwa UE. Mają więc cenne bezpośrednie doświadczenie w stosowaniu przepisów unijnych i utrzymują ścisłe kontakty z lokalnymi przedsiębiorstwami, partnerami społecznymi, społeczeństwem obywatelskim i obywatelami.

Poprzez swoje opinie Komitet Regionów formalnie przekazuje stanowisko władz lokalnych i regionalnych w sprawie wniosków ustawodawczych UE. Komitet formalnie reprezentuje regiony i miasta w UE i dzięki swojej roli instytucjonalnej ma możliwość zebrania danych od wszystkich władz lokalnych i regionalnych.

Źródło: PAP

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close