Polska

GIS: na posiedzeniach HSC nie są podejmowane żadne decyzje o wspólnych zamówieniach szczepionek

Kategorycznie zaprzeczam jakoby Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego (HSC) zajmował się wspólnymi zamówieniami UE w zakresie szczepionek czy jakiegokolwiek innego sprzętu medycznego – oświadczył w czwartek główny inspektor sanitarny, odnosząc się do ostatnich doniesień na ten temat.

“W nawiązaniu do pojawiających się w ostatnim czasie informacji dotyczących udziału Polski w posiedzeniach Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego (HSC) kategorycznie zaprzeczam jakoby HSC zajmowało się wspólnymi zamówieniami UE w zakresie szczepionek czy jakiegokolwiek innego sprzętu medycznego. Wiedza w tym temacie jest powszechnie dostępna choćby na stronach Komisji Europejskiej” – wskazano w komunikacie GIS.

Zaznaczono, że na poziomie UE wspólnymi zakupami szczepionek zajmuje się Rada Sterująca wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek APA (Steering Board under the joint EU approach to COVID-19 vaccines procurement – APA). “Przedstawicielem Polski w tej Radzie jest prezes URPL” – dodał GIS.

W komunikacie wyjaśniono, że Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego to grupa doradcza ds. bezpieczeństwa zdrowotnego na szczeblu europejskim. Wskazano, że Komitet zajmuje się m.in. wymianą najlepszych praktyk i informacji na temat krajowych działań w zakresie zdrowia.

“Na posiedzeniach Komitetu nie są podejmowane oraz nie zapadają żadne decyzje dotyczące wspólnych zamówień – ani w ramach procedury określanej jako JPA (Joint Procurement Agreement) ani w ramach procedury określanej jako APA (Advanced Purchase Agreement)” – podkreśla GIS.

Dodaje, że reprezentantem Polski w HSC jest przedstawiciel głównego inspektora sanitarnego i “nigdy w historii nie była nim osoba w randze podsekretarza stanu”.

“Obecnie reprezentacja Polski w HSC, decyzją GIS, jest poszerzana z uwagi na większą częstotliwość konsultacji w zakresie reakcji poszczególnych państw na zagrożenia epidemiczne” – zaznaczono.

Temat ten podnosił w ostatnim czasie m.in. europoseł PO w PE Andrzej Halicki. “Polska nie brała udziału w posiedzeniach Health Security Committee, kiedy Unia alarmowała o #COVID19 i podejmowała decyzje o wspólnych zakupach, przelotach i pomocy. Wy byliście obrażeni na złą Unię” – napisał w środowym wpisie na Twitterze Halicki.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close