AktualnościMukowiscydozaPolska

Fundacja z Krakowa walczy o niższą cenę i dostępność ważnego leku dla chorych na mukowiscydozę

Fundacja Oddech Życia z Krakowa walczy o niższą cenę i dostępność leku dla chorych na mukowiscydozę.

W związku z pojawiającymi się sygnałami, o możliwym braku dostępności ważnego w mukowiscydozie leku po 1 stycznia 2019 roku – Kreonu 25000, Fundacja Oddech Życia zwróciła się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję i pomoc.

U dużej części chorych na mukowiscydozę dochodzi do zaburzeń zewnątrzwydzielniczych trzustki. W wyniku zatkania przez gęsty śluz przewodów trzustkowych, dochodzi do poważnych zaburzeń w wytwarzaniu enzymów trzustkowych. W konsekwencji tego zjawiska, u chorych z mukowiscydozą dochodzi do problemów z właściwym trawieniem pokarmów, zaburzeń wzrostu, rozwoju, osłabienia organizmu oraz deficytów witamin. Dlatego większość chorych na mukowiscydozę przez całe życie przyjmuje preparaty zastępujące ludzkie enzymy trzustkowe.

W poprzednim roku, dokładnie 01.09.2017 nastąpiła zmiana limitu finansowania w grupie „13.0 enzymy trzustkowe” i pacjenci muszą dopłacać do terapii Kreonem (Enzyma pancreatis, kaps. dojelitowe, 25000 J.Ph.Eur.Lipazy 50 szt.). Dopłata wynika z różnicy ceny pomiędzy Kreonem a produktem Lipancrea. Według Ministerstwa Zdrowia to identyczne preparaty trzustkowe i Ministerstwo, zdaniem chorych na mukowiscydozę, nie widzi problemu w całej sytuacji. Po zmianach limitów finansowania Kreonu wzrosły koszty zakupu tego preparatu. W sytuacji, w której niemożliwa jest zamiana preparatu (zobacz art.: Chorzy na mukowiscydozę wspólnie z Fundacją Oddech Życia walczą o niższą cenę dla enzymów trzustkowych), pacjent zmuszony jest ponosić dodatkowe koszty leczenia. Biorąc pod uwagę całkowite, duże koszty fizjoterapii i leczenia mukowiscydozy w Polsce, dodatkowe obciążenie finansowe staje się gigantycznym wyzwaniem dla chorego i jego rodziny.

Całą sytuację komplikuje fakt, że z końcem roku wygasa refundacja dla mniej więcej 3 tys. leków. Ministerstwo naciska na producentów aby obniżyli ceny, jednak taka postawa w przypadku wspomnianego leku może doprowadzić do sytuacji, w której w Polsce nie będzie się go opłacać sprzedawać. Pamiętać trzeba, że jest to najczęściej stosowany przez chorych z mukowiscydozą lek.

Dlatego Fundacja Oddech Życia zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy o interwencję i pomoc w zaistniałej sytuacji. W poprzednim tygodniu Fundacja Oddech Życia zwróciła się do Ministra Zdrowia z propozycją stworzenia nowego oddzielnego limitu finansowania, co pozwoliłoby zabezpieczyć dostępność produktu w Polsce oraz obniżyć jego cenę dla pacjentów z mukowiscydozą.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close