KrakówPrawo

Forum Prawo dla Rozwoju – konferencja w Krakowie

Pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości odbędzie się w Krakowie (5-6 października 2018 r.) międzynarodowe Forum Prawo dla Rozwoju. To wyjątkowe spotkanie prawników, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Uczestnicy podejmą programową dyskusję o rozwiązaniach prawnych dobrych dla Polski i partnerskich krajów Europy, które przyczyniają się do przeciwdziałania przyczynom przestępczości. Wśród zaproszonych gości jest Georg Friedman, słynny amerykański politolog.

Kongres ma zwrócić uwagę na tworzenia przepisów prawnych stanowiących fundament walki z przestępczością a także podstawę odpowiedzialnego rozwoju państwa, gospodarki i wspólnoty obywateli. Tak by realizacji przedsięwzięć ekonomicznych i społecznych towarzyszyło poczucie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Stąd trzy filary Forum: Sprawiedliwość i bezpieczeństwo, Prawo i gospodarka oraz Cywilizacja i wartości.

Debata z ministrem sprawiedliwości

Wokół tych głównych zagadnień przez dwa dni w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17) toczyć się będzie wiele ciekawych debat, paneli dyskusyjnych, a także międzypaństwowych spotkań bilateralnych. Do Krakowa przyjadą reprezentanci ministerstw sprawiedliwości Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Rumunii i Węgier. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro będzie gospodarzem sesji plenarnej z udziałem zagranicznych gości, która zainauguruje Forum. To unikalna okazja do wymiany poglądów na temat tego, co kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogą zaoferować w sferze bezpieczeństwa, gospodarka i wartości – ze szczególnym uwzględnieniem tak istotnego zadania, jakim jest przeciwdziałanie przyczynom przestępczości.

Drugiego dnia Forum wykład wygłosi Georg Friedman, światowej sławy amerykański politolog, założyciel Stratfor – prywatnej agencji wywiadu, nazywanej cieniem CIA. W tej części obrad przewidziane jest również wystąpienie wicepremier Beaty Szydło, a w debacie Grupy Wyszehradzkiej „Europa środkowa czy środek Unii Europejskiej” weźmie udział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Dwa dni pełne dyskusji

Oba dni konferencji będą również wypełnione panelami dyskusyjnymi. „Państwo kontra układ -jak wygrać z mafią”, „Czy internet da się opanować – regulacje w służbie cyberbezpieczeństwa”, „Więzienie bez krat – szansa czy zagrożenie” – to tylko niektóre z intrygujących tematów.

Wśród moderatorów będą znani publicyści. Tomasz Pietryga z „Rzeczpospolitej” poprowadzi dyskusje „Jak mądrym prawem wesprzeć gospodarkę” i „Nowe technologie – wyzwaniem dla prawa”. Weronika Kostrzewa z Radia Plus zachęci do dialogu „Współczesność kontra prawa człowieka”. Z kolei Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy” zajmie się panelami: „Reprywatyzacja – mission impossible” oraz „Skuteczne prawo karne – czy przestępca boi się paragrafu”. W dyskusji dotyczącej prawa karnego weźmie udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Bardzo interesująco zapowiadają się również inne panele, m.in. „Ochrona prawna dla przedsiębiorców” (z udziałem wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka), „Rodzina jest najważniejsza” (wśród uczestników Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik), „Tożsamość narodowa fundamentem Europy” (jednym z panelistów minister Beata Kempa).

Prawo dla ludzi i gospodarki

Forum będzie okazją do zaprezentowania konkretnych, przygotowanych już przez polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, regulacji prawnych, które przeciwdziałają przyczynom przestępczości. Chronią one uczciwych przedsiębiorców i konsumentów, m.in. dzięki skutecznemu zwalczaniu przestępczości związanej z wyłudzaniem podatku VAT, a także odbieraniu majątku oszustom, którzy wzbogacili się na przestępstwie. Istotne również jest wprowadzenie przepisów ułatwiających ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

W trakcie dyskusji zaprezentowane zostaną także przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości RP rozwiązania zapobiegające nadużyciom w inwestycjach drogowych oraz przyśpieszające postępowania sądowe. Te sprawy są ważne dla biznesu i obywateli. Tematem będzie również to, jak rządzący powinni troszczyć się o jakość prawa, gwarantującą powodzenie innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych czy społecznych. Chodzi też o rozwój inicjatyw, dzięki którym żaden z regionów i żaden z obywateli nie będzie dyskryminowany.

Motor rozwoju regionu

Konferencja w Krakowie służyć też będzie wzmacnianiu wielkiego projektu politycznego i gospodarczego, istotnego dla całego naszego regionu, jakim jest „Trójmorze”.

Ideą Forum jest przeświadczenie, że jasne i sprawiedliwe przepisy prawa przeciwdziałają przestępczości, budują zaufanie do państwa i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego kraju oraz całych regionów Europy. Krakowska konferencja służy wspieraniu inicjatyw w tej dziedzinie i budowaniu forum eksperckiego. Ma szansę stać się cyklicznym spotkaniem polskich i zagranicznych ekspertów, motorem rozwoju całego regionu.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Fot. © Krakowskie Biuro Festiwalowe, W.Wandzel, wandzelphoto.com

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Back to top button
Close