Wiadomości

Cieszyński: działania dot. koronawirusa zdają egzamin, zmiany nie mogą być zbyt szybkie

Obowiązujące ograniczenia i wytyczne związane z koronawirusem są racjonalne i zdają egzamin; nie można ich zmieniać nadmiernie szybko; decyzje muszą być podejmowane w oparciu o analizy – wskazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

“Jeżeli popatrzymy na statystyki, np. na liczbę zachorowań na milion mieszkańców, to widzimy w obiektywnych danych, że plan, który przedstawiliśmy Polakom, zdaje egzamin” – powiedział Cieszyński na antenie Polskiego Radia 24. Stwierdził, że obowiązujące ograniczenia i wytyczne są racjonalne.

Dodał, że decyzji nie można zmieniać “nadmiernie szybko”. “Kolejne decyzje o +odmrażaniu+ życia społecznego i gospodarczego będą każdorazowo analizowane pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego” – wskazał. Podał, że w tym tygodniu będzie możliwość przedstawienia pewnych wniosków i kolejnych rekomendacji.

Rząd zapowiedział, że ograniczenia będą znoszone w czterech etapach; pierwszy rozpoczął się 20 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia ma przeprowadzać cotygodniową ewaluację skutków zmian. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależy od: przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych) oraz realizacji wytycznych sanitarnych.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 11 tys. 617. 535 z tych osób zmarło. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Tagi

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close