Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Bułgaria: pierwsze szczepionki powinny nadejść do końca grudnia

Pierwsze szczepionki przeciw koronawirusowi powinny dotrzeć do Bułgarii jeszcze w końcówce 2020 r. i zostać podane grupom najbardziej zagrożonych osób, przede wszystkim lekarzy, policjantów i podopiecznych domów seniorów – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Szczepionki będą bezpłatne i nieobowiązkowe.

Do kraju dotrze 125 tys. szczepionek firm Pfizer i BioNTech. Na późniejszych etapach Bułgaria spodziewa się dostaw preparatów także innych firm – podał minister.

Harmonogram użycia szczepionek dopiero ma być opracowany, co zostało skrytykowane przez wiceprezydent Ilianę Jotową, która stwierdziła, że w większości innych krajów unijnych nie tylko opracowano już harmonogramy, ale także wyznaczono punkty, w których będzie przeprowadzane szczepienie.

Według resortu zdrowia na podstawie porozumień z UE Bułgaria powinna otrzymać znacznie więcej szczepionek niż potrzebuje dla 7 mln ludności.

Nie wiadomo, ile osób zgodzi się na szczepienie. Bułgarscy lekarze narzekają, że odsetek osób, które korzystają z możliwości szczepienia się przeciw zwykłej grypie, od lat nie przekracza 3 proc. W tym roku z powodu koronawirusa gotowość wyraziło kilka tysięcy więcej, lecz szczepionek nie było.

Publikowany w poniedziałek sondaż instytutu Gallup Int. , przeprowadzony podczas ostatniego weekendu na grupie 800 respondentów, wykazał, że 43 proc. wyraża wstępną gotowość zaszczepienia się, 49 proc. jest zdecydowanie przeciw. Zdaniem lekarzy jednak ten wskaźnik chętnych jest zbyt optymistyczny.

Wprowadzony w minionym tygodniu lockdown, jest aprobowany przez 56 proc. ankietowanych, chociaż większa część tej grupy wątpi w celowość obostrzeń.

Według danych resortu zdrowia, w ostatniej dobie po raz pierwszy liczba wyzdrowiałych (815) jest wyższa od liczby nowych zakażonych (739). Przyczyną jednak jest bardzo niska liczba przeprowadzonych w niedzielę testów – zaledwie 1965, ok. pięciokrotne mniej niż w środku tygodnia. 65 osób zmarło.

Od marca potwierdzono 142 486 przypadków zakażenia koronawirusem, 90 078 z nich jest aktywnych. Zmarło łącznie 3 814 osób.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close