BiznesTech

Nie będzie centralnego rejestru zakazanych stron www

Ministerstwo Cyfryzacji odstąpiło od pomysłu utworzenia centralnego rejestru domen zakazanych. Rejestr miał pozwalać na blokowanie nielegalnych stron www np. takich, poprzez które handluje się dopalaczami.

Pomysł na blokowanie nielegalnych stron internetowych pojawił się przy okazji prac nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Ministerstwo wyjaśniało, że “przedsiębiorcy telekomunikacyjni, w związku z pojawiającymi się propozycjami nakładania na nich obowiązku blokowania różnych stron internetowych, świadczących nielegalne usługi (np. sprzedaż dopalaczy i narkotyków), zwrócili się do Ministerstwa Cyfryzacji z propozycją utworzenia jednego rejestru takich stron”.

Według resortu, rejestr miał powielać funkcje obecnego rejestru prowadzonego w oparciu o przepisy tzw. ustawy hazardowej. „Miało to być techniczne rozwiązanie upraszczające proces weryfikacji, a jego celem miała być minimalizacja kosztów po stronie przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Mogliby oni sprawdzać rejestr w jednym, a nie kilku miejscach. Ewentualne blokady miały następować dopiero na skutek decyzji uprawnionych do tego organów i tylko na podstawie przepisów ustawowych” – wyjaśnia ministerstwo.

Plany resortu wywołały krytyczne komentarze w prasie. „Dziennik Gazeta Prawna” pisał np.: “Rząd zamierza cenzurować internet. I to na dużą skalę”.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprzecza. „Intencją ministerstwa nigdy nie było jakiekolwiek ograniczanie wolności Internetu. Do wszelkich tego typu pomysłów Ministerstwo Cyfryzacji zawsze podchodziło i podchodzi krytycznie. Wszelkie sugestie, że utworzenie rejestru miałoby służyć jakiejkolwiek formie cenzury Internetu były więc daleko idącą nadinterpretacją i nadużyciem” – oświadczył resort.

„Ostatecznie po analizach, a także z uwagi na fakt, że propozycje ewentualnego blokowania niektórych stron nie zostały przyjęte, Ministerstwo Cyfryzacji odstępuje od propozycji tworzenia rejestru” – ogłosiło ministerstwo w komunikacie.

Źródło: PAP

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close